CNN muhabiri, Kapalıçarşı’da Türkiye ekonomisinin nabzını tuttu

Sokak röportajlarında vatandaşlar, CNN’e enflasyonun hayatlarını nasıl etkilediğini anlatırken, enflasyon nedeniyle çektikleri sıkıntıları anlattı.

ABD yayın kuruluşu CNN Türkiye’deki enflasyon nedeniyle vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı ekranlarına taşıdı.

CNN’de yer alan röportaj haberde, Türk Lirası’na olan ilginin ciddi bir şekilde azaldığı altına ve dolara talebin arttığı belirtildi.

Kapalıçarşı esnafı, müşterilerinin ellerindeki paraları Türk Lirası’ndan çıkarıp dolar veya altına yatırdıklarını dile getirdi. Ancak, doların yüksek fiyatları nedeniyle birçok insanın tereddüt ettiği ve yüksek miktarda dolar almanın zor olduğu ifade etti.

CNN’deki haberde, “Resmi enflasyon oranının yüzde 60 olduğu iddia edilse de, gerçek enflasyonun bunun üzerinde olduğu endişesi” dile getirildi. Röportaj veren Kerim Rota, geçen haftalarda artan kredi kartı faizlerinin vatandaşları nasıl etkilediğine dikkat çekti.

Ramazan alışverişi yapan vatandaşlarla görüşen CNN muhabiri, karşılaştığı manzaranın ‘umutsuzluğa işaret ettiği’ni savundu. Röportaj veren bir Türk kadını, birikim yapamadığını ve hatta ekmek parası bulmakta zorlandığını ifade ederken, başka bir yurttaş ise birikim yapmanın bir hayal olduğunu dile getirdi.

Kapalıçarşı’daki esnafla yapılan röportajlarda da döviz kurlarındaki dalgalanmanın işlerini nasıl etkilediği hakkında çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Dolar ve altın fiyatlarındaki sürekli değişimler nedeniyle, birçok esnafın fiyatlarını günlük güncellemek zorunda kaldığı belirtildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x