12 yaşındaki Bade, Mozart’ın izinde

Antalya’da 7. sınıf öğrencisi Bade Uygun, 5 yaşında piyano kursuna gitmeye başladı. Başlarda notaları çalmakta zorlanan Uygun, uzun uğraşlar sonucu notaları ezberleyerek besteler çalmaya başladı. 

BİRİNCİ OLDU

Zamanla piyano çalmak tutkusu haline gelen Uygun, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 72 ülkenin katılımıyla düzenlenen Grand Prize Virtuoso uluslararası müzik yarışmasında birinci oldu. Bir taraftan eğitimine devam eden Uygun, piyanoya da sıkı çalışarak 25 Temmuz’da Barselona’da düzenlenecek yarışlara katılacak. 

Katıldığı ilk uluslararası yarışma olmasına rağmen birinciliği elde etmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Uygun, şöyle konuştu: 

“Türkiye’ye bu ödülü getirdiğim için gururluyum. Barselona’ya hazırlanıyorum. Ödül kazanmak için elimden geleni yapıyorum ve iddialıyım. Tüm yarışlara katılmak, ödülleri kazanmak istiyorum. Mozart’ın izinden gitmek istiyorum bunu başarabilirsem çok mutlu olurum. Bazı yarışlara da Türk eserleriyle katılmak istiyorum. Türk eserleri farklı bir duygu katıyor.”

“DERSLERİMDEKİ BAŞARIMA YANSIYOR”

Uygun, eğitimini de aksatmadığını ve 7. sınıf olmasına rağmen LGS’ye sıkı çalıştığını bildirerek, “Piyano en büyük tutkum. Ne zaman üzülsem piyanonun başına geçip çalınca mutlu oluyorum. Piyano çaldıktan sonra çalıştığım ders daha verimli oluyor. Bana çok iyi motivasyon katıyor. Derslerimdeki başarıma da yansıyor” ifadesini kullandı. 

Piyano ve keman öğretmeni Serenat Sahabi de Bade ile çok küçük yaşlarda tanıştıklarını ve kısa sürede büyük başarılar yakaladıklarını anlattı. 

Öğrencisinin ödül kazanmasının kendisini gururlandırdığını dile getiren Sahabi, “Şimdi de Barselona’da yapılacak müzik yarışlarına hazırlanıyoruz. Sıkı antrenman dönemine girdik ve ödülle dönmesini bekliyorum. Bade, duygularını güzel ifade ediyor, piyano tekniğini iyi kullanıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x